Jak si čistit zuby

Vyberte si správný kartáček

Zubní kartáček by měl mít raději menší než větší hlavičku (pro dospělé ne více než 2 cm), rovně zastřižené a dostatečně měkké štětiny (měkký zubní kartáček neporuší ochrannou vrstvu skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory zubů, kde zůstává zubní povlak nejčastěji). Rukojeť kartáčku by měla být pevná a rovná. Různě prohnuté rukojeti sice vypadají ergonomicky, ale ve skutečnosti čištění zubů neulehčují.

Kartáček měňte každé 3 měsíce

Pokud je kartáček roztřepený a opoužívaný dříve, je nutno ho vyměnit již před uplynutím tří měsíců. Pokud máte štětiny roztřepené po pár týdnech, znamená to, že na kartáček vyvíjíte příliš velký tlak. To není pro Váš chrup dobré, uberte na síle při čištění zubů.

 

Osvojte si správnou techniku

Kartáček držte jako tužku, příliš na něj netlačte a zuby čistěte krouživými pohyby alespoň 2-3 minuty ráno a večer. O správné technice čištění zubů se ideálně poraďte se svým zubařem. Zubní kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně a začněte dělat malé kroužky tak, aby se vlákna dostala i mezi zuby. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory.

Na mezizubní prostory je třeba vzít zubní nit a pro zadní partie mezizubní kartáčky. Velikost mezizubního kartáčku vhodného pro Váš chrup, Vám pomůže určit dentální hygienistka. Zubní nit můžete nosit stále při sobě a použít ji nejen po čištění zubů, ale i po každém jídle pro odstranění zbytků jídla z mezizubních prostor.

 

Pravidelné návštěvy specialisty

Kromě zubaře je vhodné navštěvovat také dentální hygienistku a nechat si alespoň 1x ročně odstranit zubní kámen.

 

Pokud si čistíte zuby i po obědě, měli by jste nechat čas slinám na jejich práci i po jídle. Dle posledních studií během cca 30 minut sníží sliny kyselost v ústech a případné čištění bude šetrnější k zubní sklovině.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.